Euro 2012
dalmin - 21.03.10 12:38
Wrocław: Stadion we na Maślicach najbardziej zagrożony
http://tasteless.blox.pl/resource/st...w_euro2012.jpg
Ze stadionów budowanych w Polsce na piłkarskie mistrzostwa Europy największe ryzyko ewentualnego opóźnienia oddaniu obiektu do użytku jest we Wrocławiu - wynika z informacji przedstawionej sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
W czwartek posłowie komisji zapoznali się z informacją Ministerstwa Sportu i Turystyki o stanie zaawansowania budowy stadionów na Euro 2012. Przygotowano ją na podstawie raportów spółki PL.2012 i Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) na dzień 12 lutego.
W ocenie UEFA Zastosowana została czterostopniowa skala: ryzyko niskie, średnie, wysokie i bardzo wysokie. Dodatkowo PL.2012 ocenia ryzyko opóźnienia terminu zakończenia prac budowlanych na stadionach. W przypadku Wrocławia, oceny PL.2012 i UEFA są identyczne - zarówno poziom ryzyka całości projektu jak i stopień ryzyka opóźnienia terminu prac budowlanych jest bardzo wysoki.
Wrocław jako jedyne miasto z czterech, w których będą rozgrywane w Polsce mecze turnieju finałowego, ma wybranego operatora obiektu. 2 stycznia została podpisana umowa z amerykańską spółką SMG, która ma obowiązywać przez 12 lat.
Wszystkie pozostałe kryteria ocen są jednak niekorzystne. Głównym powodem jest późny termin zakończenia prac budowlanych, co wynika ze zmiany wykonawcy stadionu - gmina Wrocław z powodu poważnych opóźnień w realizacji inwestycji, zerwała pod koniec ubiegłego roku kontrakt z Mostostalem Warszawa i 16 stycznia podpisała nowy - ze spółką Max Boegl.
Przekazanie placu budowy i dokumentacji trwało kilka miesięcy, co w efekcie doprowadziło do zerwania zakładanego wcześniej harmonogramu. Firma Max Boegl kończy przygotowanie nowego, ale termin zakończenia inwestycji, wcześniej uzgodniony z UEFA (koniec czerwca 2011 roku), jest mało realny.
Ryzyko projektu stadionowego w Gdańsku oceniane jest przez UEFA jako średnie. Również ryzyko opóźnienia zakończenia prac budowlanych w opinii PL.2012 jest na poziomie Średnim. Problemy z betonowaniem, jakie wystąpiły w okresie silnych mrozów, uda się nadrobić do końca marca. W tym samym terminie zostanie ogłoszony przez spółkę BIEG 2012 przetarg na wybór operatora.
W Poznaniu poziom ryzyka całości projektu UEFA ocenia jako niskie. Wg PL.2012 istnieje natomiast ryzyko przesunięcia terminu zakończenia prac budowlanych o kilka tygodni - na poziomie średnim. Obiekt w stolicy Wielkopolski jest najbardziej zaawansowany i jako pierwszy z czterech będzie oddany do użytku. Do końca roku ma zostać wybrany operator, taką decyzję podjął 4 lutego prezydent miasta.
Komisja najwięcej uwagi poświęciła budowie Stadionu Narodowego w Warszawie, którą nadzoruje Narodowe Centrum Sportu kierowane przez Rafała Kaplera. UEFA ocenia poziom ryzyka całości projektu jako wysokie. Wg PL.2012 ryzyko przesunięcia daty zakończenia prac budowlanych na stadionie Narodowym jest niskie.
W Warszawie zimą doszło do spowolnienia prac betonowych, nadal nie podjęto decyzji dotyczącej modelu zarządzania stadionem. Przewodnicząca komisji Elżbieta Jakubiak (PiS) pytała o stan prac związanych z projektem infrastrukturalnym dotyczącym opóźnień w modernizacji przystanku PKP Warszawa-Stadion, budowy ulicy Wybrzeże Szczecińskie oraz problemów, jakie mogą wyniknąć przy budowie II linii metra.
Posłowie pytali m.in. o plan zagospodarowania pomieszczeń komercyjnych, jakie powstaną pod trybunami stadionu, o termin wyboru operatora. Szef NCS poinformował, że około 3,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni przeznaczone jest dla Muzeum Sportu, które obecnie wynajmuje pomieszczenia w Centrum Olimpijskim. Rafał Kapler dodał, że liczy na to, że taką samą powierzchnię zagospodaruje na swoją siedzibę Polski Związek Piłki Nożnej.
Prezes PZPN Grzegorz Lato przyznał, że otrzymał taką propozycję, ale początkowo nie mógł jej zaakceptować.
"PZPN nie może wydzierżawiać tych pomieszczeń, może je tylko kupić. Otrzymaliśmy nową propozycję w tej sprawie; w najbliższych dniach spotkam się z prezesem Kaplerem i będziemy omawiali szczegóły. 30 marca zbierze się zarząd PZPN i poruszymy kwestię siedziby związku" - poinformował Lato.
dalmin - 21.03.10 12:39
Kraków: nowy dworzec za 119 mln zł
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...012/krakow.jpg
PKP S.A. ogłosiły przetarg na wykonawcę prac budowlano-montażowych nowego dworca kolejowego Kraków Główny, zintegrowanego z transportem miejskim.
Nowy dworzec będzie elementem nowoczesnego węzła komunikacyjnego, ponieważ połączy ze sobą podziemny krakowski tramwaj, parking dla samochodów, dworzec komunikacji autobusowej i port lotniczy w Balicach.
Termin składania ofert dla tej inwestycji mija 27 kwietnia. PKP S.A. planuje wybrać wykonawcę i podpisać umowę do końca czerwca 2010. Prace budowlane mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2010 r.
Nowy dworzec o powierzchni 14 000 m2 zacznie służyć pasażerom kolei w drugim kwartale 2012 r. Inwestycja jest warta 119 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ok. 70 proc. (Program Infrastruktura i Środowisko) oraz z funduszu Budżetu Państwa.
Dworzec będzie zintegrowany komunikacyjnymi ciągami pieszymi z podziemnym tramwajem i parkingami. Z dworca kursują również pociągi łączące go z lotniskiem Kraków-Balice.
dalmin - 21.03.10 12:42
Gdańsk: lotnisko będzie gotowe na Euro 2012
http://www.elmarco.pl/cms/spaw_image...1/lotnisko.jpg
W piątek zniknęła ostatnia przeszkoda w przygotowaniach Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy do Euro 2012. Dzięki podpisanej z firmą Budimex umowy, lotnisko wzbogaci się o nowe płyty postojowe, które pozwolą na jednoczesne „parkowanie" 50 samolotów.
Koszt inwestycji to niespełna 23 mln złotych. Do tej pory w porcie lotniczym mogło jednorazowo przebywać 19 maszyn. Za 22 miesiące, kiedy zakończy się rozbudowa, liczba ta wzrośnie 2,5-krotnie. Ma to duże znaczenie, ze względu na mecz ćwierćfinałowy, który zostanie rozegrany w naszym mieście. Inwestycja umożliwi bowiem znaczne zwiększenie ilości startów oraz lądowań i, co za tym idzie, usprawni ruch lotniczy.
„Dzięki wszystkim inwestycjom już niedługo będziemy mieli jedno z najnowocześniejszych lotnisk w Polsce" - powiedział wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Czarnobaj.
Niebawem w garażu portu lotniczego stanie nowoczesny, specjalistyczny wóz strażacki.
Płyta postojowa to trzeci duży projekt w ramach rozbudowy gdańskiego lotniska. Umowy podpisano już z firmami budującymi nową drogę kołowania (Skanska) oraz nowy terminal (Budimex i Doraco).
Ostatnia z umów dotyczących największych projektów budowlanych kończy spekulacje o możliwych opóźnieniach w przygotowaniach lotniska do Euro 2012. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy będzie spełniał wszystkie, nawet najbardziej restrykcyjne, wymogi UEFA.
dalmin - 25.03.10 19:14
UEFA: Mamy plan awaryjny
http://soccercoachuk.co.uk/uefa_logo.jpg
Ufamy, że Ukraina nadrobi opóźnienia w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, ale bylibyśmy głupi, gdybyśmy na wszelki wypadek nie mieli planu awaryjnego - przyznał cytowany przez Reutersa jeden z członków Komitetu Wykonawczego UEFA.
W środę wieczorem i czwartek rano obradowali w Tel Awiwie członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA, którzy zapoznali się m.in. z najnowszym raportem na temat stanu przygotowań Polski i Ukrainy do ME. Aktualną sytuację przedstawił im dyrektor UEFA Euro-2012 Martin Kallen.
Szwajcar przed kilkoma dniami powiedział, że UEFA jest przygotowana na sytuację, że opóźnień nie uda się nadrobić. Plan awaryjny zakłada redukcję liczby miast-gospodarzy turnieju z ośmiu do sześciu, niekoniecznie przy proporcjonalnym podziale między obu współorganizatorów.
"Ufamy, że Ukraina nadrobi opóźnienia w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, ale bylibyśmy głupi, gdybyśmy na wszelki wypadek nie mieli planu awaryjnego" - przyznał cytowany przez Reutersa jeden z członków Komitetu Wykonawczego UEFA. Agencja określiła kłopoty z przygotowaniami jako "koszmar straszący władze europejskiego futbolu".
Wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow, odpowiedzialny w rządzie za przygotowania do Euro-2012, powiedział we wtorek, że modernizacja stadionu w Kijowie - gdzie ma się odbyć finał turnieju - obarczona jest sporym ryzykiem. Zapewnił jednak, że pięciomiesięczne opóźnienie jest możliwe do nadrobienia.
"Najlepszym rozwiązaniem byłoby zburzenie stadionu w Kijowie i budowa nowego. Teraz to jednak już niemożliwe" - zaznaczył Kołesnikow. Spore opóźnienie po ukraińskiej stronie dotyczy również budowy nowego obiektu we Lwowie.
"Informacja o możliwym ograniczeniu miast-gospodarzy nie jest żadną sensacją. Martin Kallen już jakiś czas temu zaznaczył, że najbliższe dwa miesiące będą decydujące dla powodzenia niektórych inwestycji. W tym czasie UEFA będzie dokładnie monitorować sytuację i wyciągnie wnioski. Eksperci skupią się przede wszystkim na obserwacji postępów przy budowanie stadionów we Lwowie i Wrocławiu. W obu krajach sytuacja na tych obiektach jest obecnie najtrudniejsza" - powiedział PAP rzecznik spółki Euro 2012 Polska, Juliusz Głuski.
W czwartek w Tel Awiwie rozpocznie się doroczny Kongres UEFA.
W grudniu 2009 roku UEFA zdecydowała, jak wtedy podkreślono - ostatecznie, że piłkarskie ME w 2012 roku odbędą się w ośmiu miastach. W Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku na Ukrainie, a w Polsce w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
dalmin - 25.03.10 19:15
Zagraniczni eksperci będą doradzać ws. EURO 2012
Środa, 24 Marca 2010 06:30
Eksperci z Portugalii, Austrii i Szwajcarii będą wspomagać polskie służby w przygotowaniach do zabezpieczenia imprez związanych z EURO 2012 - poinformował podczas wtorkowej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki.
Jak powiedział Rapacki, w tej sprawie do Polski przyjechali trzej zagraniczni specjaliści. Swoimi doświadczeniami z pracy przy EURO 2004 (Portugalia) i EURO 2008 (Austria i Szwajcaria) będą się dzielić: przewodniczący stałego komitetu Rady Europy ds. ekscesów kibiców z Portugali Paulo Gomes, lider paneuropejskiej grupy Think Tank działającej w ramach współpracy policji w radzie UE David Bohannan oraz szef Narodowego Piłkarskiego Punktu Informacyjnego w MSW Austrii Guenter Marek.
Jak podkreślił Gomes, wszyscy trzej są pod wielkim wrażeniem tego, co przez kilka ostatnich lat udało się Polakom dokonać w zakresie poprawy bezpieczeństwa na stadionach. Zaznaczył, że eksperci pozytywnie ocenili też plany Polski, które mają być zrealizowane do 2012 r.
Jak dodał, zarówno on jak i jego koledzy są przekonani, że Polska ma odpowiedni potencjał, by przygotować najlepsze pod względem bezpieczeństwa mistrzostwa w historii.
Pytany o sposób na zapewnienie bezpiecznych mistrzostw, powiedział, że istotne jest "otwarte nastawienie na współpracę z wieloma partnerami tak, by móc wypracować rozwiązania i dostosować do swoich realiów".
Rapacki poinformował natomiast, że wprowadzone dotąd zmiany w polskim prawie - m.in. obowiązek identyfikacji publiczności meczów piłkarskich, ostrzejsze kary za zakłócanie spokoju podczas imprez - doprowadziły do tego, że w ubiegłym roku na stadionach było bezpieczniej.
Jak dodał, nadal problemem są incydenty, do których dochodzi poza stadionami. Pytany o to Gomes powiedział, że Rada Europy przygotowuje wytyczne dotyczące oglądania meczów w miejscach publicznych, ale poza stadionami. Jego zdaniem, powinny być one pomocne także dla Polski i Ukrainy.
Eksperci zaznaczali, że jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest stworzenie przyjaznej atmosfery dla kibiców oglądających tego typu imprezy. Jak podkreślili, prowadzi to do "obniżania ewentualnych napięć".
dalmin - 25.03.10 19:16
Lwów: Są pieniądze na rozbudowę lotniska we Lwowie
Rząd Ukrainy przekazał we wtorek 20 milionów hrywien (ok. 7 milionów złotych) na budowę nowego terminalu i przebudowę pasa startowego międzynarodowego portu lotniczego "Lwów" - poinformowała służba prasowa Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej (LOAP).
"Jutro mamy dostać kolejne 10 mln hrywien" - powiedział Mykoła Kmit.
Podczas wizyty 16 marca we Lwowie wicepremier ds. Euro-2012 Borys Kołesnikow powiedział, że nowy terminal lotniczy "Lwów" zostanie wybudowany za pieniądze publiczne.
Rekonstrukcja lotniska we Lwowie oraz budowa nowego stadionu w tym mieście - to dwie największe inwestycje realizowane w ramach przygotowań miasta do finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.
dalmin - 25.03.10 19:18
Warszawa: SPEC ogrzeje Stadion Narodowy
http://i.wp.pl/a/f/jpeg/19774/stadio...szawa_470.jpeg
Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zadba o magistralę i komorę ciepłowniczą Stadionu Narodowego w Warszawie. Wartość inwestycji ma sięgnąć miliona złotych. Prace rozpoczną się 1 lipca, a zakończą 25 sierpnia.
Stronami umowy przyłączeniowej są Narodowe Centrum Sportu (NCS) - inwestor zastępczy przy budowie Stadionu Narodowego, Centralny Ośrodek Sportu (COS) - właściciel obiektu oraz SPEC - dostawca ciepła sieciowego dla Warszawy.
W jej ramach firma przebuduje istniejącą magistralę ciepłowniczą, zbuduje nową komorę oraz ponad 200 metrów przyłącza w energooszczędnej technologii preizolowanej. Sieć pod ciągami komunikacyjnymi i fasadą stadionu zostanie ułożona w tzw. rurach osłonowych, dzięki temu ewentualna wymiana instalacji na tych odcinkach będzie prostsza i możliwa bez naruszania terenu. Obiekt będzie zasilany zmodernizowaną magistralą pod ul. Zieleniecką.
Dodatkowo w węźle cieplnym, który już powstał, SPEC zainstaluje układ regulacyjno-pomiarowy ciepła. Spółka będzie dostarczać ciepło do węzła, w którym ogrzeje ono nośnik płynący w instalacjach stadionu, m.in. pod murawą boiska.
Docelowo ciepło będzie ogrzewać nie tylko płytę, ale także dotrze w postaci centralnego ogrzewania i ciepłej wody do czterech restauracji, sal wystawienniczych i konferencyjnych, klubów VIP i kibica, biur, sklepu dla fanów, Muzeum Sportu, fitness klubu, ośrodka rehabilitacyjnego, szatni i toalet zaplanowanych w obiekcie.
dalmin - 25.03.10 19:20
Warszawa: Pierwszy fragment elewacji na Narodowym
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...acja_narod.jpg
We wtorek, od strony Wybrzeża Szczecińskiego na poziomie +1 Stadionu Narodowego zamontowano pierwszy fragment elewacji stadionu, o powierzchni 120 m2.
Fragment ten składa się z paneli z tzw. szkła nieprzeziernego w kolorze antracytowym (szaro-czarnym) oraz z części przeszklonych - okien do stref biurowych. Poza funkcją estetyczną, okno jest odporne i wytrzymałe oraz klasyfikowane jako szkło bezpieczne. Powierzchnia elewacji Stadionu Narodowego w Warszawie wynosi ogółem 20 000 m2.
Jest to rozwiązanie przykładowe, które zostanie poddane sprawdzeniu i ocenie przez Inspektorów Nadzoru NCS.
źródło: euro2012.org.pl
dalmin - 02.04.10 13:29
Pierwsze trybuny na Stadionie Narodowym!
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...12/trybuna.jpg
Na terenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się montaż pierwszych prefabrykatów trybun.
Montaż trybun odbywa się przy użyciu ciężkiego 400 tonowego żurawia kratowego na gąsienicach. Jednocześnie trwają odbiory prefabrykatów w zakładach wytwórczych.
Kontynuowane są transporty elementów konstrukcji stalowej z Włoch. Łącznie dostarczono już ponad 3 tys. ton konstrukcji tj. prawie 30 proc. całej wagi konstrukcji stalowej.
Rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej jest ściśle powiązane z zaawansowaniem wykonania konstrukcji żelbetowej Stadionu, do której w fazie montażu słupy konstrukcji stalowej muszą być mocowane. Rozpoczęcie montażu słupów planowane jest na kwiecień 2010.
Wcześniej planowany termin - koniec marca br. - został przesunięty. Na dwóch najniższych poziomach trwają roboty instalacyjne i wykończeniowe.
Po raz pierwszy zatrudnienie przekroczyło 1500 osób, pracujących na trzech zmianach.
dalmin - 02.04.10 13:32
Wrocław: Dwa piętra terminala lotniskowego
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...c_terminal.jpg
Plac budowy wizytował Tomasz Szymczak, krajowy koordynator ds. lotnisk w PL.2012. - Wrocław na tle innych portów regionalnych jest liderem w tempie przygotowań do przyjęcia kibiców w czerwcu 2012 roku. Trwa budowa terminalu, gotowa jest droga kołowania - mówił we Wrocławiu Tomasz Szymczak. - Zaawansowanie prac konstrukcyjnych terminalu na parterze oceniam na 70 procent, a na pierwszym piętrze - na ponad 30 procent - ocenił Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu w Porcie Lotniczym Wrocław. - W całości gotowy jest poziom minus jeden. W części terminalu osiągnięta jest już maksymalna wysokość konstrukcji żelbetowej, sięgająca drugiego piętra - dodał. Pod koniec kwietnia na terenie budowy nowego terminalu rozpocznie się dostawa konstrukcji stalowej, która będzie ważyć 2 tysiące ton. Montaż potrwa do grudnia 2010 roku.
Terminal we Wrocławiu buduje polsko-niemieckie konsorcjum Hochtief. Zgodnie z umową obiekt, warty prawie 300 milionów złotych, ma być gotowy wiosną 2011 roku, czyli na rok przed Turniejem. Kilka miesięcy potrwają przygotowania lotniska do uruchomienia obsługi pasażerskiej. Według przewidywań otwarcie nastąpi we wrześniu 2011. - Wystartujemy z wyprzedzeniem w stosunku do Turnieju, podczas mistrzostw będziemy już pracować pełną parą - zapewnił Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
W kwietniu stan przygotowań polskich portów do Euro oceniać będą eksperci UEFA.
Nowy terminal Portu Lotniczego Wrocław w liczbach to 4 kondygnacje, w tym jedna podziemna, 4 szklane fasady, 330 tysięcy m3 kubatury ( jedna z największych wśród polskich lotnisk) i 40 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. Po modernizacji i rozbudowie płaszczyzn lotniskowych trzykrotnie zwiększą się możliwości operacyjne Portu Lotniczego Wrocław. Teraz w porcie można wykonać ok. 12-14 operacji na godzinę.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą będzie można się dostać na lotnisko między innymi z autostrady A4. Oferuje połączenia lotnicze z 30 portami europejskimi, m.in. z Rzymem Ciampino, Mediolanem Bergamo, Forli, Bolonią, Paryżem Beauvais i Oslo Torp. Prognoza ruchu lotniczego na 2010 rok zakłada, że z usług wrocławskiego lotniska skorzysta 1 milion 700 tysięcy pasażerów. W roku 2011 Port Lotniczy Wrocław powiększy się o nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3,5 mln pasażerów rocznie, docelowa rozbudowa nowego terminala pozwoli na obsługę nawet 7 mln osób.
dalmin - 11.04.10 09:56
Platini ostrzega Kijów i chwali Donbas Arenę
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...ini_080410.jpg
Delegacja UEFA z Michelem Platinim na czele przybyła w środę po południu do Doniecka, aby zapoznać się ze stanem przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Goście wizytowali lotnisko i odwiedzili stadion Donbas Arena.
Platini i towarzyszący mu członkowie kierownictwa federacji oraz eksperci przylecieli do Doniecka wprost ze Lwowa, który był pierwszym etapem dwudniowej inspekcji na Ukrainie. Szef UEFA kolejny raz przypomniał, że podstawowym warunkiem przeprowadzenia mistrzostw na Ukrainie jest zbudowanie w wyznaczonym terminie stadionu w Kijowie.
Platini przypomniał stanowisko UEFA, która nie wyklucza odebrania Ukrainie prawa organizacji finałowego turnieju. Podstawowym warunkiem, jaki federacja stawia stronie ukraińskiej, jest zagwarantowanie, że stadion piłkarski w Kijowie będzie oddany do eksploatacji do połowy 2011 roku.
Bezpośrednio po przylocie delegacja, której towarzyszył wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow oraz gospodarze Doniecka: mer Ołeksandr Łukjanienko i gubernator okręgu Anatolij Blizniuk, zapoznała się z przebiegiem prac przy rozbudowie pasa startowego lotniska, rekonstrukcji terminalu i wieży kontrolnej.
Kolejnym etapem inspekcji był otwarty w ubiegłym roku, nowoczesny stadion piłkarski noszący nazwę Donbas Arena. Michel Platini obejrzał między innymi strefę przeznaczoną dla zawodników, szatnie dla drużyn oraz zapoznał się ze stanem murawy boiska. W tzw. centrum dowodzenia obiektu przedstawicielom UEFA zademonstrowano techniczne możliwości zarządzania stadionem w czasie trwania meczu piłkarskiego.
Podczas krótkiego spotkania z prasą, w jednej z restauracji znajdujących się na obiekcie, Michel Platini podkreślił, że przyjechał na Ukrainę pełen wiary i dobrej woli. Szef UEFA unikał zdecydowanych deklaracji mówiąc, że dopiero rozpoczął pobyt na Ukrainie i niewiele do tej pory zdążył zobaczyć. "Będę szczery - powiedział Platini - jeśli we Lwowie stadionu jako takiego nie ma, w Doniecku wprost przeciwnie - stadion robi ogromne wrażenie".
"EURO 2012 nie jest tak odległe, jak może się wydawać. UEFA widzi, że Ukraina i Polska pracuje nad tym projektem. Były różne trudności: tak polityczne, jak finansowe. Komitet Wykonawczy podjął dwie ważne decyzje. Pierwsza z nich jest następująca: jeśli w Kijowie w wyznaczonym terminie nie powstanie stadion - Euro nie będzie na Ukrainie. Z drugiej strony pełni jesteśmy wiary w was i spodziewamy się, że Ukraina i Polska będą w stanie przyjąć mistrzostwa w formule cztery na cztery" - powiedział na zakończenie wizyty w Doniecku Platini.
dalmin - 11.04.10 09:57
Kołesnikow: rekonstrukcja Olimpijskiego poważnym błędem
Wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow, nadzorujący przygotowania do przeprowadzenia finałowego turnieju piłkarskich ME 2012, w wywiadzie dla stacji radiowej "Echo Moskwy", uznał decyzję o rekonstrukcji stadionu Olimpijskiego w Kijowie za poważny błąd.
Zdaniem Kołesnikowa budowa stadionu we Lwowie jest o wiele mniejszym problemem od rekonstrukcji kompleksu sportowego w stolicy. "Budowanie od podstaw jest dużo łatwiejsze - wyjaśnił. - Decyzja o podjęciu rekonstrukcji +Olimpijskiego+ była poważną pomyłką."
Wicepremier dodał, że nie jest zwolennikiem angażowania prywatnego biznesu w przygotowania do mistrzostw. "Mistrzostw nie jest w stanie zorganizować ani żadna organizacja społeczna, ani ludzie, którzy kochają futbol i mają możliwości finansowe - twierdzi Kołesnikow. - To jest rola państwa. Bezpośrednie wydatki na EURO 2012 zamykają się kwotą 700 milionów dolarów. To koszt budowy dwóch stadionów, pozostałe nakłady to wydatki na krajową infrastrukturę, którą tak czy inaczej trzeba było budować."
dalmin - 11.04.10 09:58
Wiosna na poznańskim stadionie
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...ion_090410.jpg
Słoneczna, bezwietrzna pogoda jest sprzymierzeńcem działań prowadzonych na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Trwa montaż kolejnych pasów membrany. Efektownie prezentuje się również nowa murawa. Jednym słowem - wiosna i prace na Stadionie Miejskim w Poznaniu trwają w pełni!
Łączna powierzchnia membrany okrywającej stalową konstrukcję zadaszenia wyniesie ponad 40 tys. m2. Nad trzema trybunami zamontowane zostały elementy łukowe, tzw. "ości" , które łączą kratownice z trybunami: 10 szt. od strony wschodniej, 8 szt. od strony południowej, 10 szt. od strony zachodniej. Również komplet "ości" zamontowany jest w narożnikach pomiędzy trybuną I i II oraz trybuną II i III trybuną - po 9 szt. Obecnie nad trybunami trwa montaż podkonstrukcji stalowej, na której następnie zostanie rozpięta membrana.
Jej montaż trwa sukcesywnie, płatami na poszczególnych polach: 5 pól od strony wschodniej i 7 pól od strony południowej. Membrana została przygotowana z myślą o skrajnych warunkach pogodowych. Jest odporna na działanie zimna, nawet przy -30°C mrozach oraz wytrzymała przy wysokich temperaturach sięgających 70 °C.
Kolorystka areny przy Bułgarskiej oscylowała będzie wokół bieli i błękitu. Zabarwienie membrany fachowo określone zostało jako zbliżone do naturalnego jedwabiu. Krzesełka na widowni będą natomiast adekwatne do barw miasta i w tonacji bliskiej Lechowi Poznań, który rozgrywa mecze na stadionie.
Termin ukończenia prac montażowych i budowlanych na Stadionie wyznaczono na 30 czerwca. W pełni gotowy i oddany do użytku zostanie jesienią.
dalmin - 16.04.10 18:16
Stadion w Gdańsku nadal bez oficjalnej nazwy
Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie podpisana umowa pomiędzy prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem a przedstawicielami Polskiej Grupy Energetycznej SA, na mocy której budowany w Gdańsku Letnicy stadion piłkarski będzie się nazywał PGE Arena Gdańsk.
Termin sfinalizowania umowy znowu został przełożony.
10 grudnia 2009 roku ogłoszono wyniki konkursu na sponsora tytularnego stadionu piłkarskiego w Gdańsku, jednej z aren piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, który wygrała PGE S.A. Ta spółka zaoferowała za nadanie oficjalnej nazwy 35 milionów złotych za pięć lat (do 31 grudnia 2014 roku), i w tym czasie może wykorzystywać wizerunek i nazwę stadionu, a także korzystać z przyznanego pakietu praw reklamowych i komercyjnych.
"Tę umowę mieliśmy wreszcie parafować w kwietniu, ale Polska Grupa Energetyczna zwróciła się do nas z wnioskiem o przesunięcie podpisania tego porozumienia o 60 dni. Rozumiemy, że w tak potężnej firmie stosowane są odpowiednie procedury, które wymagają sporo czasu, niemniej sytuacja robi się coraz mniej komfortowa. Mam nadzieję, że w czerwcu sfinalizujemy wreszcie tę umowę, bo dłużej już nie zamierzamy czekać. Nie wyobrażam też sobie, aby tak potężna spółka wycofała się nagle ze swojego dobrowolnego zobowiązania" - powiedział PAP prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Ryszard Trykosko.
Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, a jej zakończenie zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysięce widzów, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku.
dalmin - 16.04.10 18:20
Platini po raz kolejny ostrzega Ukrainę
http://obrazy.2012.org.pl/images/sto...i_07022010.jpg
Szef UEFA Michel Platini powtórzył w środę w Brukseli, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie zobaczy na Ukrainie poprawy stanu przygotowań do Euro 2012, to "wyciągnie konsekwencje".
"Daliśmy Ukrainie dwa miesiące na poprawę stanu przygotowań do Euro 2012. Jeśli do tego czasu nic się nie zmieni, podejmiemy decyzje, które będą dotyczyły liczby miast biorących udział w mistrzostwach na Ukrainie" - powiedział Platini na konferencji prasowej.
"Moja ostatnia wizyta na Ukrainie zaowocowała wieloma obietnicami ze strony ukraińskiej, którym chciałbym ufać, ale nie mogę jednocześnie ukryć moich obaw. Wątpliwości nie tylko dotyczą stadionów, ale i infrastruktury: lotnisk, dróg, hoteli dla gości" - dodał Platini. Zażądał od władz Ukrainy gwarancji w celu dotrzymania zobowiązań.
Szef UEFA przypomniał, że warunkiem przeprowadzenia mistrzostw na Ukrainie jest zbudowanie w wyznaczonym terminie stadionu w Kijowie. "Jeśli nie będzie stadionu w stolicy, nie będzie Euro na Ukrainie" - podkreślił.
Platini przyjechał w środę do Brukseli, by wziąć udział w sesji plenarnej Komitetu Regionów. Z jego członkami rozmawiał o roli futbolu w procesie integracji i ekonomicznego rozwoju miast i regionów. Traktat z Lizbony daje UE ograniczone uprawnienia w zakresie wspierania i stymulowania rozwoju sportu w państwach unijnych.
W ubiegłym tygodniu Platini wizytował na Ukrainie wszystkie miasta, które mają być gospodarzami mistrzostw w 2012 roku. Spotkał się także z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Ostrzegł, że jeśli występujące obecnie problemy z przygotowaniami nie zostaną rozwiązane, gospodarzami Euro 2012 mogą zostać tylko dwa miasta na Ukrainie i cztery w Polsce. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli nie będzie stadionu w Kijowie, to turniej na Ukrainie się nie odbędzie.
dalmin - 16.04.10 18:22
Filary na wrocławski stadion
Osiemdziesiąt cztery potężne prefabrykaty - mierzące po 70 m, ważące po 100 ton - będą przewożone przez Wrocław na budowę stadionu na Maślicach. Każdy z nich jest wielkości katedry św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. -Tak wielkiej logistycznej operacji nie było jeszcze w historii miasta - mówią wrocławscy urzędnicy - pisze "Gazeta Wrocławska".
Nigdy bowiem jeszcze nic nie było w stolicy Dolnego Śląska budowane z użyciem tak wielkich betonowych elementów. Prefabrykaty będą częścią konstrukcji trybun. Zostaną wyprodukowane w niemieckiej fabryce, należącej do budującego arenę koncernu Max Bögl.
Ich zwożenie na budowę stadionu zacznie się w maju. Najpierw przyjadą pociągami na stację kolejową Wrocław-Nowy Dwór. Jeden taki betonowy element mieści się na trzech specjalnych wagonach. Na stacji zostaną przeładowane na gigantyczną ciężarówkę, która w specjalnym konwoju pojedzie na stadion.
Żeby nie sparaliżować ruchu drogowego w mieście, prefabrykaty będą przewożone tylko nocami. W jedną może być nawet kilka takich transportów. Teraz specjaliści z firmy Max Bögl opracowują trasę przejazdu. Jej dokładny przebieg jest na razie tajemnicą.
- Przez miasto były już wożone turbiny do elektrowni, samolot MiG, czołg i parowóz, więc na pewno sobie poradzimy - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, który musi zatwierdzić trasę.
Ewa Mazur zaznacza, że jedyną przeszkodą, której nie da się pokonać, są wiadukty. Dlatego trasę trzeba wyznaczyć, by po drodze ich nie było. W niektórych miejscach trzeba będzie jednak zdemontować sygnalizację świetlną, znaki drogowe albo słupki.
dalmin - 16.04.10 18:26
Poznań: Ostatnie "ości" i wsporniki pod telebimy
Na narożnikach pierwszej trybuny poznańskiej areny montowane są ostatnie elementy łukowe zadaszenia. W górę ruszają konstrukcje wsporcze pod telebimy. Stadion staje się nowoczesną areną piłkarską wyposażoną we wszelkie udogodnienia dla kibiców.
Na placu budowy końca dobiega montaż stalowych elementów łukowych dachu. A zatem cała ziemia pod stadionem dźwiga już dodatkowych 7 tys. ton. Tyle bowiem waży cała konstrukcja - kratownice, ości i elementy złączeniowe. Na początku tego tygodnia, a niezwłocznie po zabudowaniu plomb na trybunie I, wykonawca zamontował dwie "ości" - bliżej trybuny IV. W najbliższych dniach zostaną podniesione dwa ostatnie brakujące elementy na plombie od strony narożnika z "dwójką", co da komplet 58 sztuk opartych na ciężkich kratownicach.
W zadaszeniu nad trybuną III (od strony ul. Bułgarskiej) alpiniści pracują nad montażem kolejnych brytów membranowego poszycia. Do tej pory naciągnięto nad "trójką" 8 płatów. Każdy z nich jest osobno przygotowany i ma inne wycięcie. Na stadion dostarczono też bryty powłoki, które zostaną założone na ościach narożnikowych - mają one bardziej skomplikowane kształty niż te wzdłuż trybun. We wnętrzach konstrukcji żelbetowych toczą się prace wykończeniowe, murowe i instalacyjne. Na "trójce" wstawiono już pierwsze szyby w VIP-boksach.
Wzdłuż trybuny IV kontynuowane są prace związane z podłączeniem sieci zewnętrznych - kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Łącznie na placu budowy pracuje teraz około 600 robotników.
W poniedziałek, 12 kwietnia, rozpoczęto prace związane z montażem konstrukcji wsporczej telebimów, które docelowo znajdą się pod dachem na kratownicach północnej i południowej. Robotnicy scalają stalowe konstrukcje wsporcze pod wielkie ekrany. Pierwsza z nich została podniesiona i jest już zainstalowana nad trybuną nr IV. Prace przenoszą się w rejon "dwójki". Stadionowe telebimy mają wymiary 8,1 x 14,4 m. Będą to jedne z największych telebimów w Polsce o powierzchni blisko 116 m2. Umożliwią relację powtórek i zbliżeń z boiska, a także posłużą do organizacji imprez masowych na wysokim poziomie. Sprzęt ten wyposażony będzie w automatyczną regulację obrazu, która dostosowuje się do natężenia oświetlenia zewnętrznego, transmitując materiał filmowy w najbardziej odpowiednim świetle i kolorystyce.
Strona 2 z 3 • Zostało znalezionych 85 wyników • 1, 2, 3